Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/responsive-image-widget/responsive_image_widget.php on line 123

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/wp-all-export/classes/config.php on line 44
Vlhkosť v pivnici: najčastejšie príčiny - akostavat
Kalkulačka spotreby materiálu

Vlhkosť v pivnici: najčastejšie príčiny

Ako sme už viackrát písali, voda v dome je veľký problém. Ak vo svojej pivnici objavíte vlhkosť, čo najrýchlejšie objavte jej zdroj, inak si zarobíte na poriadny problém. Voda sa nekamaráti s betónovými základmi a môže byť príčinou najrôznejších problémov – od korózie základov až po zdravotné problémy spôsobené rôznymi plesňami. Navyše zatuchnutá pivnica je aj zdrojom nepríjemného zápachu. Takže, ak patríte medzi tých nešťastníkov, ktorých trápi vlhkosť v pivnici, prečítajte si tento blog a dozviete sa zopár najčastejších príčin vlhkosti v pivnici. Keď budete pátrať po vašej príčine, môžu vám byť dobrým návodom, čo si všímať…

Vlhkosť v pivnici spôsobená silnými dažďami

Niekedy je príroda jednoducho silnejšia. Keď vytrvalo prší ako „také sprosté“, voda môže začať presakovať aj do pivnice. Ak sa také stane, je pravdepodobné, že vaše základy nie sú dobre odizolované a možno budete musieť robiť drenáž. Často sa tiež stáva, najmä na nížinách, že stúpne hladina podzemnej vody tak, že vám prerazí až do pivnice. Všetko závisí od toho, ako sú základy zaizolované. Ak vám odspodu začne do pivnice presakovať voda, je čas poobzerať sa po profesionálnej pomoci.

 

Deravé či popraskané vodovodné potrubia

Toto spoznáte jednoducho. Na určitom mieste vám buď kvapká z rúry alebo sa vytvára veľká vlhká mapa. Jednoducho vám uniká voda z potrubia. Toto treba fixnúť čo najskôr, pretože ak sa aj diera nezväčší, budú sa vám vytvárať plesne. A ak sa zväčší, môže vás vytopiť.

Keď je proti vám fyzika

Ak máte dom postavený v údolí a všetko okolo sa zvažuje k domu, je prirodzené, že pri dažďoch bude voda stekať na najnižšie miesto. Bohužiaľ, to bude práve váš dom a jeho základy. Preto starší ľudia kedysi, keď sa topil sneh na kopcoch a oni bývali pod ním, robili všemožné zrážky, aby odklonili vodu od svojho domu.

Nesušte prádlo v pivnici

Nie je normálne sušiť prádlo v pivnici, pretože tu vzduch stojí a vetranie je mizerné. Potom je prádlo samozrejme zatuchnuté. Ale sú časté prípady, ak do pivnice odložíte mokré gumové plachty či navlhnuté vrecia. Voda sa začne odparovať a ostane v pivnici. Pozor aj na uskladnené potraviny. Ak napríklad v pivnici skladujete zemiaky, z týchto sa bude uvoľňovať voda. Takže sem tam vyvetrajte, lebo síce nezmrznú, ale môžu zhniť 🙂

Správne odkvapy správne fungujúce

Na toto pozor. Ak vodu necháte pri daždi voľne padať zo strechy bez toho, aby ste ju zachytávali odkvapmi, bude vsakovať blízko domu a pôjde do základov. Preto je dôležité udržiavať odkvapy čisté a v dobrej kondícii a odkvapovú rúru smerovať čo najďalej od domu. Tiež dajte pozor, či sa vám voda nedostáva do pivnice cez pivničné okná. Sú predsa len veľmi nízko položené a ich odvetrávanie nie je žiadna sláva. Ak zbadáte praskliny či prehnité časti, poponáhľajte sa s opravou.

 

Praskliny a vlhkosť v pivnici

Toto je večná téma. Voda mení skupenstvo pri nulovej teplote a bohužiaľ aj objem. Takže ak sa o praskliny v stene či základoch nepostaráte, budú sa každým rokom zväčšovať – a spôsobovať vám čoraz väčšie problémy. Takže hneď ako prasklinu zbadáte, opravte ju. Lebo ak sa na to vykašlete, bude musieť nakoniec prísť odborník – alebo sa odsťahujete, pretože dom sa stane neobývateľný.

 

Nulová alebo zlá ventilácia

Ak sa v pivnici z nejakého dôvodu vytvorí vlhkosť a ventilácia nefunguje, vlhkosť tam aj ostane – so všetkými negatívnymi následkami ako plesne, zápach či korózie. Preto treba vetrať. Ak to nestačí, kúpte si pohlcovač vlhkosti (napr. Ceresit) a zbavte sa toľko vlhkosti, koľko môžete. Zbavíte sa aj problémov. Nabudúce si ukážeme, ako sa takejto vlhkosti, keď ju už zistíte, zbaviť. Veľa šťastia s vodnými bojmi vo vašej pivnici, priatelia.

 

Zdroje: doityourself.com, greenbuildingadvisor.com, midwestbasementtech.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Vlhkosť v pivnici: preventívne opatrenia

Prečo sa vytvára vlhkosť na oknách

Vlhkosť v pivnici: najčastejšie príčiny
Ohodnoťte článok

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.