Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/responsive-image-widget/responsive_image_widget.php on line 123

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/wp-all-export/classes/config.php on line 44
Ako zistiť problémy s potrubiami - www.akostavat.com
Kalkulačka spotreby materiálu

Ako zistiť problémy s potrubiami

Voda je životodarná tekutina, bez ktorej človek neprežije. No s domom sa voda veľmi nekamaráti. Zatekajúca voda ohrozuje vaše bývanie, pretože voda dokáže rozrušiť betónové základy, spôsobí koróziu elektrických vedení a zničí drevené obloženia. Voda je jednoducho problém. Preto je nevyhnutné si všímať všetky miesta, kde môže voda nekontrolovane prenikať do vašej stavby. A prvé na rane sú samozrejme problémy s potrubiami, ktoré musia byť pozorne sledované a odstraňované.

Netesniaci kohútik: prvý príznak problémov

Každý z nás sa v detstve učil, že vodovodný kohútik treba dobre zatvoriť, pretože kvapkajúca voda vás bude stáť veľa peňazí. Je to pravda, aj kvapkajúci kohútik môže „nakvapkať“ za mesiac celkom slušný objem, ktorý budete musieť zaplatiť. Pričom nie je taký problém vymeniť tesnenie – zvládne to aj skutočne „ľavý“ domáci kutil. Ak však máte kohútiky zničené, radšej kúpte novú vodovodnú batériu. Vaša kúpelňa či kuchyňa budú nielen vyzerať lepšie, ale bude to tiež úspornejšie pre vašu peňaženku.

Upchaný odtok

Ak voda vo vašom kuchynskom dreze neodteká, máte upchaný odtok. Čo s tým? Prvý nápad je použiť zvon. Ak nepomôže, existujú domáce recepty ako mix sódy a octu. Prípadne skočte do supermarketu a vypýtajte si účinný komerčný produkt. Ak to nepomôže, zavolajte si vodára. Buď odtok mechanicky vyčistí, alebo, ak je skorodovaný či inak porušený, vymení.

 

Pomalý odtok

Niekedy sú problémy s potrubiami, v tomto prípade s odtokom spôsobené inými príčinami ako upchatím. Môže vzniknúť podtlak. Prestavte si slamku alebo pipetu. Ak je v nej voda ale vy máte na jej hornom konci prst, voda kvôli podtlaku neodtečie. Riešenie je relatívne jednoduché, pomôže správny ventil. Ale aj tak sa radšej poraďte s vodárom, lebo babrať do vodovodných rozvodov môže priniesť viac problémov ako úspor.

Najčastejšie problémy s potrubiami sú staré potrubia

Ak máte v dome staré pozinkované potrubia či nedajbože staré olovené, musíte zabezpečiť výmenu. Pozinkované potrubia korodujú, najčastejšie zvnútra. Dnes sa najčastejšie používajú plastové či medené potrubia. Ak máte tie staré, často máte „hrdzavú“ vodu či výkyvy v tlaku vody. Ak máte náhodou olovené potrubia, tieto sú navyše zdravotne škodlivé. Ale najčastejšie sa v našich končinách stretnete s pozinkovanými rúrami. Takže jednoduchý trik – ak bude na potrubí držať magnet, sú pozinkované. Vymeniť všetky vodovodné rozvody je dosť veľký problém, takže ak sa aj na toto nepodujmete, pravidelne potrubia kontrolujte. Radi zvnútra prehrdzavejú a voda začne presakovať do stavby.

Zápach z potrubí

Zápach z potrubia je jasný indikátor, že niečo nie je v poriadku. Voda začne zapáchať, pokiaľ stojí. Znamená to teda, že niekde voda stojí, čo by nemala. Toalety zasa zvyknú mať problém, ak vám praskne kanalizácia. Zápach je však vtedy zrejmý, navyše často objavíte nepekné smradľavé fľaky. Do odtokov a kanalizácie vám neodporúčame púšťať sa samotným. Radšej si zavolajte profesionála. Keď to pokazíte s kanalizáciou, váš dom sa môže stať dočasne neobývateľný, a to asi nechcete.

 

Tečúci záchod

Toto je síce drobnosť, ale ide do peňazí. Ak v noci počujete tichý tok vody zo záchoda, nielen že s vaším spánkom je koniec. Tečúca toaleta tiež lezie do peňazí. Je to vlastne podobné ako s kvapkajúcim kohútikom, no tu ide o oveľa väčší objem. Takže radšej to fixnite skôr, ako prídu vysoké účty za vodu.

 

Starať sa o vodovodné potrubia je niečo, čo by žiadny zodpovedný pán domáci v dome nemal brať na ľahkú váhu. Veľmi ľahko tu môže dôjsť k problémom – prederie sa tesnenie, skoroduje potrubie a podobne, a vy môžete riešiť vzniknutý problém. Lebo ak to neurobíte, voda sa postará o oveľa väčšie škody. Lebo voda, akokoľvek nenápadná, má obrovskú silu. Jej sila je vo vytrvalosti – nikdy neprestane rozrušovať tesnenia, korodovať potrubia či tlačiť na praskliny. Síce slabučko ale vytrvalo. Tak jej prejdite cez rozum a buďte na pozore. Veľa šťastia.

 

Zdroje: doityourself.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať: 

Najčastejšie problémy v pivnici, ktorým musíte venovať pozornosť

Zatečený strop: ako sa zbaviť škvŕn

Ako zistiť problémy s potrubiami
Ohodnoťte článok

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.