Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/responsive-image-widget/responsive_image_widget.php on line 123

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/wp-all-export/classes/config.php on line 44
Záhradná terasa - ako na to? - akostavat
Kalkulačka spotreby materiálu

Záhradná terasa – ako na to?

Vďaka  rôznorodej ponuke exotických drevín a špeciálne, hĺbkovo ošetrených klasických druhov dreva, ktoré sú na trhu bežne dostupné,  je drevo vynikajúcim materiálom na stavbu záhradných terás. Každý z nás si tak môže vybrať  taký typ dreveného materiálu, ktorý bude korešpondovať so vzhľadom celkového zariadenia nehnuteľnosti a samozrejme v rámci finančných možností.

Ktoré miesto je pre terasu to správne?

S umiestnením terasy je najlepšie počítať už pri vypracúvaní projektu domu. Tým, že terasa nadväzuje na dom, pri nesprávnom umiestnení môže dôjsť k jej trvalému zatieneniu. Umiestnenie terasy  taktiež závisí od celkového terénu pozemku. Do úvahy by ste mali brať faktory ako  svahovitosť verzus rovinatosť terénu, či orientáciu pozemku a domu smerom ku svetovým stranám. Najvhodnejšími polohami z hľadiska oslnenia sú strany juhovýchodná, juhozápadná a južná.
Pri voľbe umiestnenia je potrebné prihliadnuť aj na smer prevládajúcich vetrov. Nie je nič horšie ako krásna terasa, ktorá je večne prefukovaná nepríjemným prievanom…Čiastočne sa táto situácia dá vyriešiť i dodatočne- postavením záveternej steny či výsadbou živého plota, no nespoliehajte sa na dokonalé vyriešenie.

100_sinkodrevovyroba_terasy

Aká je ideálna veľkosť terasy?

Pri voľbe veľkosti terasy treba brať do úvahy veľkosť pozemku záhrady a ostatných stavieb- najmä domu. Veľkosť novej terasy musí byť  ku existujúcim stavbám a celkovej rozlohe pozemku v správnej  proporcii, inak môže pôsobiť ako päsť na oko.

Veľkosť terasy musí zároveň vyplynúť z jej funkcie. Terasa by mala byť taká veľká, aby umožňovala pohodlné sedenie aj  počas teplých daždivých dní, keď môže byť terasa prekrytá strieškou, markízou či pergolou.  Minimálne rozmery pre terasu, ktorá je využívaná na stolovanie 6 osobami je 3,5 x 3,0 m. Pokiaľ chcete, aby stôl umiestnený na terase bola aj obchôdzny, celková veľkosť by mala byť aspoň 5,0 x  3,0 m.

drevena_terasa_impregnovane_drevo_borovice_2

Aké typy dreva uprednostniť?

V súčasnosti sú dostupné nielen druhy dreva z našich zemepisných šírok, ale aj exotických stromov, ktoré sú zaujímavé nielen svojim vzhľadom, ale najmä svojimi vlastnosťami – akými sú  hustota a obsah živíc a silíc, ktoré tak drevo prirodzene impregnujú.

Z lokálnych druhov drevín sú  do exteriéru vhodné tvrdé a trvanlivé druhy dreva. Z ihličnanov sú najvhodnejšími borovicové a smrekovcové druhy, z listnatých stromov najmä drevo z duba a buka, brestu, jaseňa, jarabiny či agátu.

terasy_big_image

Samozrejme, aj vyššie spomínané druhy dreva sú stále organickým materiálom, ktorý  je menej odolný proti poveternostným vplyvom i zemnej vlhkosti. Základným predpokladom pre trvanlivosť terasy je preto správna starostlivosť. Okrem pravidelného ošetrovania a impregnácie môžete drevo terasy chrániť aj samotnou konštrukciou terasy a jej konštrukčným prekrytím.

Zdroj: urobsisam.sk

Záhradná terasa – ako na to?
5 (100%) hlasovalo: 1

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.