Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/responsive-image-widget/responsive_image_widget.php on line 123

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/wp-all-export/classes/config.php on line 44
Toto ste netušili: netradičné využitie betónu - akostavat
Kalkulačka spotreby materiálu

Toto ste netušili: netradičné využitie betónu

Betón je bez diskusie jeden z topo stavebných materiálov vôbec. Nevieme si bez neho predstaviť cesty, podlahy, mosty či chodníky. Mnohé stavby sú postavené z betónu celé. No tušili ste, že betón sa dá využiť aj totálne netradične spôsobmi, aké by vám v živote nenapadli? Tak sa inšpirujte. Určite by vám takéto netradičné využitie betónu v živote nenapadlo.

Ako nájsť netradičné využitie betónu? Urobím si púzdro na telefón

Má to logiku. Betón je trvanlivý a ochráni. Telefón je krehký a pre mnohých ľudí má obrovskú hodnotu, ktorú chcú chrániť. A tak prišla kórejská firma Posh Craft na nápad vytvárať púzdra na mobil z betónu. Sú ľahké, tenké, flexibilné a chránia. Pretože betón má prirodzene bublinky, vytvára jedinečnú textúru, ktorú mnohí dizajnoví nadšenci ocenia. Betón je navyše drsný, takže mobil z ruky nevypadne. No povedzte, napadlo by vám vyrábať púzdro na mobil z betónu?

 

Priehrady sú z betónu. Lepší materiál sotva nájdete

Niektoré z najväčších priehrad na svete sú vytvorené z betónu. Oblúky priehrady, ktoré sú zo železobetónu, dokážu odolať sile vody. Sú navyše lacnejšie a je jednoduchšie ich vytvoriť, ak to porovnáme s inými materiálmi. Najväčšia takáto štruktúra v čase svojho vzniku bola Hooverova priehrada a dodnes môžete na nej vidieť silné betónové oblúky. Funguje dodnes, hoci bola postavená v 30tych rokoch 19. storočia.

Domáce potreby: ďalšie netradičné využitie betónu

Ak chcete dať vášmu interiéru nádych industriálneho, zadovážite si predmety z betónu. Dnes sa bežne z betónu vyrábajú stolové lampy, vázy, črepníky na kvety, hodiny či dokonca svietidlá. Z betónu poznáme stolové dosky či kuchynské linky. Je to dizajnová vychytávka, ktorá je navyše super trvácna. Čiže nielen podlahy z lešteného betónu, ale aj ostatné súčasti interiéru čakajú na to, aby ste sa dizajnovo betónovo „vybláznili“. A keďže sa s betónom jednoducho pracuje, môžete si vytvoriť niektoré kreácie aj sami. Napríklad stoličku.

 

Stavebné konštrukcie pod vodou

Rimania vedeli, prečo stavajú svoje prístavy z betónu – niektoré vydržali viac než 2000 rokov. Ich betón dokázal tvrdnúť pod vodou, čo bolo výborné riešenie, keďže alternatívou bolo lámanie ťažkých blokov kameňa. Dnes moderný portlandský cement tvrdne, keď príde do kontaktu s vodou a preto sa používa pri stavbe mostov či iných podvodných projektoch.

Super netradičné využitie betónu: na hudobné nástroje

Ak ste ešte nevideli betónovú gitaru, veru, aj taká existuje. Má jedinečný zvuk a je to vlastne produkt šetrný k životnému prostrediu. Stromy, z ktorých sa vyrábali gitary, môžu ostať v pokoji na lúke či v lese. Jeden amatérsky muzikant si dokonca vyrobil betónovú madolínu. Pravdou je, že betónová gitara má jedinečné akustické vlastnosti. Takže ak ste si doteraz mysleli, že betón je skvelý materiál, teraz si už o tom môžete byť stopercentne istí.

 

Zdroje: conceptconcrete.com.au, crowdyhouse.com, www.zeal-guitars.de

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Poznáte betón? Tieto fakty možno prekvapia aj vás

Betón v každej miestnosti

Toto ste netušili: netradičné využitie betónu
Ohodnoťte článok

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.