Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/responsive-image-widget/responsive_image_widget.php on line 123

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/wp-all-export/classes/config.php on line 44
Ako na to: odstráňte plesne z betónovej podlahy - akostavat
Kalkulačka spotreby materiálu

Ako na to: odstráňte plesne z betónovej podlahy

Plesne sú nešťastím v každom obydlí. Vyzerajú škaredo a sú škodlivé pre vaše zdravie. Najmä ak máte v dome alergika, spóry, ktoré plesne uvoľňujú, môžu byť pre jeho zdravie veľmi nebezpečné. Preto je základným know-how každého zodpovedného človeka vedieť odstrániť plesne z akýchkoľvek povrchov. Čo však, keď sa vám pleseň pustí do betónovej podlahy?

 

Neváhajte a pustite sa do toho čo najskôr

Nenechávajte si odstránenie plesne z betónovej podlahy na neskôr. Pleseň môže „prerásť“ veľmi hlboko, takže čím skôr sa jej zbavíte, tým lepšie. Takže si pekne natiahnite gumové rukavice – budete totiž robiť s chemikáliami – a pustite sa do práce. Nezabudnite tiež na protiprachovú masku. Pri práci sa budú uvolňovať škodlivé spóry, takže sa ich nenadýchate.

 

Poriadne betónovú podlahu vydrhnite

Naplňte vedro vodou so saponátom (nepoužívajte saponát s obsahom amoniaku). Nariedťte si skôr silnejší roztok (1 diel saponátu na 4 diely vody) a poriadne podlahu vydrhnite. Použite cirokovú metlu alebo kefu. Toto uvoľní pleseň. Vydrhnite všetky miesta, kde sa pleseň nachádza. Potom naplňte vedro čistou vodou a mopom vydrhnite podlahu dosucha. Aj keď sa bude podlaha zdať čistá, je to zdanie, zďaleka ste všetku pleseň neodstránili. Tu pomôže chémia.

 

Na plesne vám pomôže bielidlo

Na pleseň potrebujete silnejšie zbrane. Ak podlaha vyschla, dobre pootvárajte okná a pustite sa do ďalšej fázy. Použite bielidlo (napríklad Savo) a rozrieďte ho v pomere 1 diel bielidla na 10 dielov vody. Vylejte roztok na postihnuté miesta a dobre drhnite kefou. Ak máte vysávač, ktorý zvláda mokré vysávanie, použite ho, aby ste vysali čo najviac vody. Pamätajte, že vlhkosť je primárnou podmienkou vzniku plesní. Keď ste všetko vydrhli aj s použitím bielidla, nechajte podlahu vyschnúť. Ak by sa na nej ešte stále nachádzali časti, kde pleseň úplne nepustila, použite silnejší roztok.  Ak ani toto nepomôže, vyskúšajte ďalšiu radu.

Vyskúšajte fosforečnan sodný

Fosforečnan sodný sa dá kúpiť napríklad na internete. Používa sa na príklad na čistenie fliaš alebo sudov. Takže posledný pokus: zmiešajte bielidlo s vodou v pomere ako je uvedené vyššie, no teraz pridajte fosforečnan sodný – cca. 1 a pol pohára na 10 litrov roztoku. Opäť poriadne vydrhnite podlahu, no tentokrát šetrite roztokom. Po aplikácii tohto roztoku premyte podlahu čistou vodou a následne buď podlahu povysávajte vysávačom určeným na mokré vysávanie, alebo poriadne vytrite podlahu dosucha. Toto by vás malo plesne nadobro zbaviť.

 

Nájdite príčinu

Ak ste aj odstránili všetku pleseň z betónovej podlahy, budete musieť nájsť príčinu, prečo pleseň vzniká. Najčastejšie je dôvodom prenikanie vody, následkom čoho podlaha vlhne. Takže hľadajte praskliny. Ak sa jedná o pivnicu, preverte, či vám nepodmoká. Ak nájdete dôvod, kade vám voda do podlahy preniká, opravte ich. Takto sa zbavíte aj príčiny a plesni dáte zbohom.

 

Plesne sú problémom, ale ak si dáte trocha práce, môžete sa ich zbaviť. Nie je to žiadna veľká veda, stačí si vyhrnúť rukávy a pustiť sa do toho. Zbavte sa ich čo najskôr. Problémom moderných domov je, že sú veľmi dobre izolované voči vonkajšiemu prostrediu. To však tiež znamená, že ak máte v priestore vlhkosť, voda sa nemá kam odpariť (spomeňte si len na staré paneláky, kde všetky okná fučali – tam problém s plesňou nebol). Ak aj nemáte riadené vetranie vzduchu, postarajte sa, aby ste v priestoroch vlhkosť nemali. Preventívne vetrajte a odstráňte všetky možnosti, ako vám voda do priestoru môže preniknúť. Veľa šťastia.

 

Zdroj: http://www.doityourself.com/

 

Ako na to: odstráňte plesne z betónovej podlahy
Ohodnoťte článok

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.