Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/responsive-image-widget/responsive_image_widget.php on line 123

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/wp-all-export/classes/config.php on line 44
Ako na kryštalizáciu betónu - a čo to vlastne je? - akostavat
Kalkulačka spotreby materiálu

Ako na kryštalizáciu betónu – a čo to vlastne je?

Kryštalizácia betónu, ktorú bežne poznáte skôr ako „výkvet“ betónových plôch je problém, s ktorým sa stretávajú mnohí majitelia domov. Často sa objaví na malte či iných plochách, ktoré obsahujú portlandský cement. Tento biely prášok je neškodný, ale vyzerá nepekne a poškodzuje prípadné vonkajšie úpravy plôch. Dobrá správa je, že s kryštalizáciou betónu môžete niečo robiť. Tá zlá znie, že je to beh na dlhú trať.

Čo spôsobuje kryštalizáciu betónu?

Kryštalizáciu betónu spoznáte podľa toho, že na murive sa vám zjavuje biely prášok či film, často na malte medzi medzi tehlami. Tento film sú alkalické soli, ktoré ostali na mieste, zatiaľ čo časť zmesi sa jednoducho odparila.

 

Čo vám kryštalizácia betónu môže spôsobiť z dlhodobého hľadiska

Ak ste ju už raz zbadali, je tu veľká šanca, že to bude pokračovať. Aj keď biely film odstránite, zvykne sa vrátiť späť. Odstránite ju relatívne jednoducho – stačí dobrá kefa a napríklad zmes vody a prípravku, ktorý obsahuje kyselinu chlorovodíkovú či vínny ocot. Problém nastane, ak sú plochy postihnuté kryštalizáciou tiež ošetrené nejakou farbou, pretože kryštalizácia vám farbu oslabí a na murive ostanú fľaky.

Ako na vykryštalizované plochy?

Najprv je potrebné miesto dobre vydrhnúť vodou. Najprv postihnuté miesto dobre navlhčite. Ak to robíte na vonkajších plochách, použite záhradnú hadicu, vo vnútri rozprašovač. Potom miesto dobre vydrhnite kefou s oceľovými štetinami. Ak je kryštalizácia iba v počiatkoch, toto obvykle stačí. Ak je však tento proces dávnejšieho dáta, musíte siahnuť po čističi. Dobrou domácou alternatívou je kombinácia vínneho octu a teplej vody, ktoré dobre zmiešate a dáte do rozprašovača. Toto aplikujte na postihnuté miesto. Niekedy musíte „drhnúť“ skutočne dlho, kým sa kryštalizácie zbavíte. Nakoniec použijete čistú vodu a plochu osušíte.

 

Ako zabrániť, aby sa kryštalizácia opakovala

Problém kryštalizácie betónu prichádza z vlhkosťou. Takže ak máte tento problém, zabráňte vlhnutiu priestorov. Často vám kryštalizuje omietka okolo plastových okien. Vtedy musíte dobre okno utesniť a zabrániť vzniku tepelných mostov. Ak ste už zabránili prieniku vody do postihnutej plochy, skôr, než načnete čokoľvek aplikovať, nechajte miesto dobre vysušiť. Pamätajte, že ak nebude pôsobiť na mieste voda, kryštalizácia nevznikne.

 

Zdroje: doityourself.com, quark.sk, concreteconstruction.net

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Poznáte betón? Tieto fakty možno prekvapia aj vás

Olejová škvrna na betóne: ako sa jej zbaviť?

Ako na kryštalizáciu betónu – a čo to vlastne je?
Ohodnoťte článok

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.