Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/responsive-image-widget/responsive_image_widget.php on line 123

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/wp-all-export/classes/config.php on line 44
Vysporiadanie spoluvlastníctva pozemku - akostavat
Kalkulačka spotreby materiálu

Vysporiadanie podielového spoluvlastníctva pozemku

Tentokrát riešime hneď dva problémy. V prípade, že ste spoluvlastníkom pozemku a plánujete na ňom zmeny, čítajte ďalej.

 

Problém:

Náš čitateľ je spoluvlastníkom parcely s najväčším podielom. Tá sa nachádza v lese a je evidovaná ako orná pôda. Z uvedeného vyplývajú dva problémy, s ktorými si nevie poradiť. Po prvé, na uvedenej parcele si chce postaviť chatku celú z dreva, bez pevného základu o rozmere: 5×4 m, výška do 4.4 m. Stačí v takomto prípade ohlásenie stavby, alebo je nutné žiadať o stavebné povolenie, prípadne ako inak postupovať pri takomto probléme?
 
Po druhé, ako je možné vysporiadať spoluvlastníctvo tak, aby bol vlastníkom sám na svojom podiele, okrem dohody s ostatnými spoluvlastníkmi?

 

Riešenie:

Na takúto stavbu postačí len ohlásenie drobnej stavby, aj keď nejde o stavebný pozemok ale ornú pôdu. Niekedy sa však príslušné stavebné úrady sa odlišujú vo svojom prístupe a majú odlišné požiadavky. Preto je určite dobré sa pred podaním ohlásenia prísť opýtať na váš konkrétny prípad. V niektorých prípadoch je však možná aj potreba súhlasu ostatných vlastníkov.

 

Spoluvlastníctvo, aj v prípade, že je najväčšie, je stále podielové, a preto, bez dohody so všetkými ostatnými vlastníkmi nebudete môcť  vykonať akúkoľvek zmenu či činnosť na danom pozemku. Riešením by bolo vzájomné vysporiadanie a v skratke povedané,  nové rozparcelovanie pozemku podľa podielu každého spoluvlastníka.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Vysporiadanie podielového spoluvlastníctva pozemku
Ohodnoťte článok

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.