Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/responsive-image-widget/responsive_image_widget.php on line 123

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/wp-all-export/classes/config.php on line 44
Príklady moderných domov so slamenou strechou - akostavat
Kalkulačka spotreby materiálu

8 príkladov moderných domov a budov so slamenou strechou

Slama je zvyčajne považovaná skôr za tradičný stavebný materiál, no využitie nájde aj v modernej architektúre. Je to materiál prirodzene odolný voči poveternostným vplyvom, ktorý nezadržiava vodu, a preto je vhodný najmä ako strešná krytina domov na miestach s častými zrážkami a silným vetrom. Navyše, v prípade, že je slamená strecha  správne inštalovaná, funguje tiež ako vynikajúci izolátor. Na nasledujúcich 8 príkladoch sa presvedčíte, že slama dokáže dodať jedinečný vzhľad a funkčnosť aj modernému exteriéru.

 

slamena-strecha-1

 

V poslednom čase sa viditeľne zvyšuje záujem o využitie prírodných materiálov v stavebníctve, a tak svoje postavenie opäť získavajú aj slamené strechy. Medzi ich nesporné výhody patrí už spomenutá tepelná izolácia podkrovného priestoru. Slama účinne bráni rýchlemu striedaniu teplôt a dokáže v podkroví zabezpečiť príjemnú teplotu po celý rok. Nezanedbateľnou výhodou je aj jej cenová dostupnosť. Na druhej strane však vyžaduje častejšiu údržbu s čím sú spojené aj ďalšie finančné náklady. Aby slamená strešná krytina fungovala tak ako má, dôležité je dodržať aj jedno obmedzenie – musí byť zachovaný sklon strechy aspoň 45°, vďaka čomu môže voda zo strechy plynulo odtekať.

 

1. Strecha a steny tohto rodinného domu v Holandsku využíva zhutnenú slamu v kombinácii s jasnou bielou omietkou. Vo vonkajšom vzhľade domu sa tak spájajú oba, tradičné aj moderné prvky.

 

slamena-strecha-2

 

2. Aj v druhom príklade pokrýva slama takmer celý exteriér domu. Tentokrát však v kombinácii s obkladom z čierneho dreva.

 

slamena-strecha-3

 

3. V tomto rodinnom dome sa spája hneď niekoľko tradičných materiálov, ako napríklad tehla, drevo a slama.

 

slamena-strecha-4

 

4. Tento dlhý, jednoúrovňový dom so slamenou strechou, ktorá na prvý pohľad môže pôsobiť ťažko, využíva veľký strešný svetlík zabezpečujúci dostatok prirodzeného svetla po celý deň.

 

slamena-strecha-5

 

5. Slamená strecha nenachádza využitie len na rodinných domoch. Dôkazom je súbor týchto piatich budov tvoriacich radnicu v jednom z holandských miest.

 

slamena-strecha-6

 

6. Schátraná hospodárska budova bola zrekonštruovaná, no stále si zachováva svoje typické pôvodné prvky, ako je práve slamená strecha.

 

slamena-strecha-7

 

7. Slamená strešná krytina na tomto dome bola zasadená do drevenej konštrukcie zámerne tak, aby neprečnievala cez múry domu. Cieľom bolo postupovať v kontraste s pôvodným spôsobom inštalácie slamených striech.

 

slamena-strecha-8

 

8. Stará budova stodoly postavená v roku 1800 bola transformovaná do moderných kancelárskych priestorov. Slamená strecha pomohla stavbe udržať si svoje historické korene, zatiaľ čo zvyšok stodoly bol premenený na moderný pracovný priestor.

 

slamena-strecha-9

 

Zdroj: thatchadvicecentre.co.uk, contemporist.com

 

Mohlo by vás zaujímať: 

8 príkladov moderných domov a budov so slamenou strechou
Ohodnoťte článok

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.