Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/responsive-image-widget/responsive_image_widget.php on line 123

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/wp-all-export/classes/config.php on line 44
Inštalácia solárnych panelov na plochú strechu - akostavat
Kalkulačka spotreby materiálu

Ako na to: Inštalácia solárnych panelov na plochú strechu

Ak máte plochú strechu a chcete osadiť solárny kolektor s príslušnou opornou konštrukciou, môže byť problém v jej ukotvení. Ukotvenie do vrchnej prekladovej dosky by bolo najideálnejšie, avšak množstvo dier cez izoláciu a fóliu strechy vám veľmi zvýši riziko prieniku vody do domu. Preto sme v tomto návode riešili inštaláciu kolektorov formou zaťaženia.

 

instalacia-solarneho-kolektoru-6

Celkové odhadované náklady na materiál vrátane dopravy (bez solárnej zostavy): cca 200 €

 

Dĺžka projektu: 3 dni, 2-3 ľudia

 

 

Príprava

Plochá strecha je vždy tak trochu problém, z hľadiska inštalácie akejkoľvek dodatočnej konštrukcie. Nehovoriac o tom, že vynesenie 80 kg ťažkých záťaží na strechu bez pomoci žeriavu je síce realizovateľné, ale veľmi fyzicky náročné.

 

Treba vychádzať z nosnej konštrukcie solárneho panelu. Je dobré keď si ju zostavíte „nasucho“ dole na streche, aby ste zistili, čo všetko budete hore potrebovať a ako ju uchytíte k záťaži. Takisto je dobré, keď si nachystáte a vyskúšate skrutky a matice, ktoré chcete použiť.

 

Ak si nie ste istý s nosnosťou a odolnosťou vašej strechy, konzultujte to so statickým inžinierom, prípadne si nechajte vypracovať posudok.

 

instalacia-slnecneho-kolektoru

 

Postup

  1. Na dobre vyčistený povrch strechy sa položili hladké gumené rohože o hrúbke 8 – 10 mm. Dajú sa zakúpiť v špecializovaných predajniach s technickou gumou (napr. od firmy Matador). Ďalej, ako je zrejmé z prvého obrázka, na zaťaženie sa použili 40 x 40 cm DT tvárnice o váhe 28 kg.

    instalacia-solarneho-kolektoru-1

 

  1. Aby sa docielilo lepšie rozloženie váhy, položila sa na ňu druhá, 25 mm hrubá rohož (zakúpená v Hornbachu) určená na vybudovanie podlahy detského ihriska. Na spodnú vrstvu sa položila samozrejme s hladkou stranou. Rohože umiestnite približne na miesto, kde bude záťaž originálne stáť. Preto je dôležité mať už konštrukciu zameranú, ako asi bude stáť a kde budú jej oporné body. Druhá rohož plnila aj debniacu úlohu a bola ideálna proti vytekaniu betónu von z tvárnice.

    instalacia-solarneho-kolektoru-7

  1. Kvôli váhe sa betón miešal na zemi a v kýbliku sa hotový vyťahoval hore na strechu. Pripravila sa skôr suchšia zmes, aby lepšie udržala vopred narezanú závitovú tyč, ktorá sa osadila kolmo uprostred tvárnice. Je dobre, aby ste si kryli fasádu pred zašpinením a vyšplechnutím betónu. Môžete použiť staré fólie, či igelit. Je dobre, keď pri vyťahovaní sú tri osoby. Dvaja na streche ťahajú lano s vedrom a zo zeme jeden človek priťahuje lankom vedro tak, aby sa nezachytilo o stenu.

    instalacia-solarneho-kolektoru-2

    instalacia-solarneho-kolektoru-4

 

  1. Hotové tvárnice vyzerajú asi takto. V tomto prípade ich bolo 9 o celkovej hmotnosti 700kg. Dôležité bolo, vzhľadom na finálnu orientáciu solárneho panela, postaviť tvárnice tak, aby v kolmom smere na najväčšiu plochu kolektora boli otočené diagonálne pre prípad extrémneho vetra. Preklopiť tvárnicu cez hranu je totižto ľahšie ako cez roh.

    instalacia-solarneho-kolektoru-3

 

  1. Po 2 dňoch sa mohla začať osádzať konštrukcia, kde najdôležitejšie bolo finálne poposúvať tvárnice tak, aby zapadli závitové tyče do otvorov konštrukcie. Zvyšok už bol doslova „lahôdka“ majstrovať diely dokopy.

    instalacia-solarneho-kolektoru-5

 

  1. Pri vynášaní solárnych panelov na strechu je najdôležitejšie, aby ste neprehýbali kolektor o hranu strechy, pretože takto ho môžete veľmi ľahko poškodiť. Poproste radšej susedov, aby vám pomohli, minimálne však musíte byť traja. Dvaja kolektor vyťahujú lanom. Kolektory by sa mali od spodku priťahovať lanom, aby nedošlo k poškodeniu fasády! Môžete si pomôcť aj s rebríkom.

    instalacia-solarneho-kolektoru-9

    instalacia-solarneho-kolektoru-10

 

  1. Zvyšné práce po osadení kolektorov sa nechali na špecializovanú kúrenársku firmu, ktorá celý systém dopojila a spojazdnila.

    instalacia-solarneho-kolektoru-8

Mohlo by vás zaujímať: 

Ako na to: Inštalácia solárnych panelov na plochú strechu
4.3 (85%) hlasovalo: 4

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.