Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/responsive-image-widget/responsive_image_widget.php on line 123

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/wp-all-export/classes/config.php on line 44
9 benfitov pasívneho domu - akostavat
Kalkulačka spotreby materiálu

9 benfitov pasívneho domu

Predstavte si život v komfortnom a modernom dome, bez studeného prievanu, teplotných rozdielov od izby k izbe a to najlepšie na tom – bez účtov za kúrenie a chladenie. Ak sa práve rozhodujete, že aký typ domu postaviť, je tento článok určený možno práve vám.

 

 pasivny-dom-benefity-1

 

Čo je pasívny dom?

Pasívny dom je extrémne energeticky efektívna stavba, kde v interéri je komfortná klíma dosahovaná bez aktívneho kúrenia a chladenia. Pasívne domy sú vykurované primárne slnkom, ale na rozdiel od  domov, ktoré používajú solárne panely, kde konvertujú slnečnú energiu na elektrinu, pasívne domy zachytávajú slnečnú energiu vo forme tepla, použitím hlavne architektúry a samotnej výstavby domu, aby sa eliminovala potreba krbu, kotla, alebo iného výhrevného systému.

 

Prvý pasívny dom bol postavený v nemeckom Darmstadte v roku 1991. Kým začiatkom sedemdesiatych a osemdesiatych rokov sa takto nazývali pasívne solárne  riešenia na zber slnečného tepla, štandard pasívneho domu posúva túto predstavu ešte trochu ďalej vďaka použitiu špičkovej izolácie, vzduchotesnej konštrukcie, energeticky efektívnych okien a citlivo kontrolovanej ventilácie ako základných komponentov výstavby takéhoto domu. Napríklad do roku 2010, podľa štatistík, bolo takto postavených, alebo prestavených viac ako 15.000 budov v Európe.

 

1. Všetci zaťažujeme životné prostredie

Otázka je len, že ako veľmi. Na Slovensku sa táto téma nepovažuje za takú „dôležitú“, ako v iných krajinách. Je to pochopiteľné najmä z ekonomického a osvetového dôvodu. Práve vo vyspelejších krajinách je prispievanie jednotlivca k ochrane životného prostredia často krát na prvom mieste. Je to vecou osvety a to trvá, ale všimnite si napríklad, či ste v 80tych rokoch separovali odpad?

 

2. Nízke náklady na prevádzku

Projekt a architektúra pasívneho domu je navrhnutá tak, že potreba vykurovania aj v tých najnáročnejších klimatických zónach je jednoducho minulosťou. Dokonale izolovaná konštrukcia a použitie nízko-energetických spotrebičov výrazne znižujú celkovú spotrebu. Aby ste však získali certifikát pasívneho domu (podľa Passivhaus Institut, DE), nesmie dom spotrebovať na kúrenie a chladenie viac, ako 15 kWh elektriny na 1 m2 za jeden rok a celkom, vrátane ohrevu TÚV a spotreby elektrickej energie, 120 kWh na 1m2 za jeden rok.

 

3. Úľavy na daniach a zľavy

Aj keď toto sa javí na Slovensku zatiaľ ako Sci-Fi, aké také pokusy tu už sú. V blízkej budúcnosti však Brusel chystá zásadné podmienky na udelenie stavebného povolenia, kde budú prísne limity na spotrebu energie nového domu. Bez splnenia týchto limitov jednoducho nemusíte dostať stavebné povolenie. K tomu bude nabádať aj jednotlivé štáty, aby upravili svoju daňovú a subvenčnú politiku na podporu takýchto stavieb. Napríklad v susednom Rakúsku existujú presné indexy pre zvolené materiály a podľa nich udeľujú miestne municipality a štát podporu výstavby. U nás si musíme ešte chvíľu počkať.

 

4. Lepšia kvalita vzduchu v interiéri

Jeden z najdôležitejších elementov pasívneho domu je kontrolovaná mechanická ventilácia, ktorá nepretržite vymieňa „použitý“ vzduch vo vnútri domu za čerstvý, z exteriéru. Touto cirkuláciou (rekuperácia) sa riadi aj jeho vlhkosť.
V pasívnych domoch systémy nasávajú vzduch z kuchýň, kúpelní a iných miestností s vyššou vlhkosťou a tvorbou zápachu a vháňajú ho upravený a čerstvý do spální a obývaných častí domu.
 

5. Komfort

Pojem komfortu je neoddeliteľnou súčasťou pasívneho domu, pretože bez dosiahnutia práve komfortu bývania, nemá stavba takéhoto domu opodstatnenie. Pasívny dom sa snaží o zachovanie príjemnej klímy v celom dome s nízkymi výkyvmi teplôt od miestnosti k miestnosti. Rozdiely tzv. sálavej teploty (tj teplota okien, dverí a iných povrchov) a teploty vzduch ostávajú malé, zároveň sa aj eliminuje vznik prievanu.
Vysoko výkonné okná a lepšia izolácia tiež pomáhajú udržať vnútro pasívneho domu veľmi tiché.

 

6. Kvalita stavby a trvanlivosť

Pasívny dom si vyžaduje moderné štandardy materiálov, ktoré sú odolné a niečo vydržia. Pretože každý aspekt pasívneho domu je svedomito vopred naplánovaný v projekte, je tu teoreticky malý priestor na prípadné chyby počas stavebného procesu. Nič nie je ponechané náhode. Mnoho z interiérových a exteriérových dokončovacích materiálov (napr. high-end okná a dvere a iné) majú status bez údržbových.

 

7. Ticho a kľud

Aj keď samozrejme môžete mať otvorené okná aj na pasívnom dome (často krát považované za mýtus), máte vysoký komfort ticha pri ich zavretí. Zároveň samozrejme prúdi stále čerstvý vzduch. Podľa štandardov Passivhaus Institut, DE, má byť tepelný výmenník vysoko efektívny za použitia nízkoenergetických a nehlučných ventilátorov na cirkuláciu vzduchu.

 

8. Znížená závislosť na bežne dodávaných energiách

Postavenie pasívneho domu neznamená bezpodmienečne odpojenie sa od tradičných zdrojov energie (off grid), ale veľa nadšencov pasívnych domov pracuje na trvalom znižovaní tejto závislosti a niektorí už dokonca takúto nezávislosť dosiahli. Jedná sa najmä o spotrebu elektrickej energie na užívateľskú spotrebu v dome. K tomuto účelu slúžia najmä výkonné solárne panely a veterné turbíny.

 

9. Hodnota a náklady na celý životný cyklus stavby

Niet pochýb, že priame náklady na stavbu pasívneho domu vrátane projektu sú vyššie, ako na stavbu tých konvenčných, ale verte, že v priebehu 2-3 dekád vstupné vyššie ceny za materiály a kvalitné technológie budú často predchádzať nutným opravám, údržbe, výmenám a rekonštrukciám domu. Mnoho investorov rieši často len počiatočnú cenu investície a tlačia ju často čo najnižšie. Avšak neuvedomujú si náklady na celý životný cyklus stavby a často už po 5 rokoch musia opravovať a rekonštruovať. A to neplatí len pre pasívne domy.
 

 

niektoré fotky prebraté z howstuffworks.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

9 benfitov pasívneho domu
Ohodnoťte článok

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.