Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/responsive-image-widget/responsive_image_widget.php on line 123

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /data/c/7/c7c2c72f-c6d4-47ad-a49d-6b074b13f290/akostavat.com/sub/oldweb/wp-content/plugins/wp-all-export/classes/config.php on line 44
Pasívne nízkoenergetické domy | Rady a návody
Kalkulačka spotreby materiálu

Aký je to pasívny dom?

Energeticky pasívny dom je charakteristický svojou vykurovacou samostatnosťou, ide tak o nízkoenergetické domy. Energetická náročnosť pasívneho domu je o 90% nižšia ako pri klasickej stavbe.Nízkoenergetické domy nepotrebujú aktívny vykurovací systém, nakoľko väčšinu potreby čerpajú z vnútorných zdrojov tepla, slnečného žiarenia a okolia.

Čo to znamená v praxi?

Nízkoenergeticky pasívny dom je schopný v zimnom, aj v letnom období udržať pocitovo príjemnú teplotu bez centrálneho regulovania (radiátor, klimatizácia, …) a to len prostredníctvom získavania tepelných ziskov zo slnečného žiarenia a doplnkového kúrenia.

Čo k tomu potrebujeme?

–       Vhodný projekt stavby

–       Zateplenie domu

 

Splniť štandard energeticky pasívneho domu má špecifické prvky, ktoré je zložité splniť pri stavbe, ktorá nebola projektovaná s cieľom ich naplnenia. Z toho dôvodu sa predpokladá, že projekty rodinných domov s cieľom enegretickej nenáročnosti sú prispôsobené štandardom pasívnych domov. Z toho dôvodu už projekt domu je prispôsobovaný jeho umiestnením, tak aby využíval maximum možných tepelných ziskov. To zahrňuje výber správneho pozemku, dokonalá orientácia stavby vzhľadom na svetové strany (hlavná fasáda – južná strana), návrh systému zabezpečujúceho pravidelnú výmenu vzduchu a jeho ohrev a taktiež architektúra bez tepelných mostov.

V rámci týchto predpokladov musí byť stavba dokonale zaizolovaná. To zabezpečuje vzduchotesný obal s dostatočnou tepelnou izoláciou, hydroizolácia základov  a taktiež okná s trojitými sklami a špeciálnym rámom. Okná môžu byť otvárateľné, no všetko závisí od samotného projektu.

 nizkoenergeticky-dom

Celková potreba primárnej energie na vykurovanie, prevádzku elektrospotrebičov a prípravu teplej úžitkovej vody v energeticky pasívnom dome nepresahuje 120 kWh/m2 ročne.

Presne toľko energie stačí energeticky pasívnemu domu na jeho prevádzku, samozrejme ak spĺňa všetky stanovené princípy pre energeticky pasívne domy.

 

Aké sú výhody bývania v nízkoenergetickom  dome?

–       Vyššia kvalita bývania

–       Ekologickejší prístup k výstavbe a prevádzke domu

–       Výrazne nižšie prevádzkové náklady (30-50 eur /mesačne)

Aká je cena energeticky pasívneho domu v porovnaní s klasickou stavbou?

 

Porovnanie energeticky pasívneho domu s klasickou stavbou sa odlišuje pri nákupe tepelnoizolačných prvkov, to znamená vyššie náklady na izoláciu stavby, okná s trojkomorovými sklami, špeciálne technické systémy na izolačné dvere. Dá sa povedať, že ak plánujete výstavbu klasického rodinného domu a chcete si zakúpiť kvalitnejšie materiály, cena je už porovnateľná s hodnotou energeticky pasívneho domu. Nakoľko väčšina energeticky pasívnych domov sú montované drevostavby, čas výstavby je omnoho kratší a tak náklady na ľudskú prácu sú výrazne nižšie.

Počiatočné náklady na energeticky pasívnu stavbu sú teda porovnateľné, no v budúcom období sa oproti klasickej stavbe, prevádzkové náklady výrazne znižujú.

Je preto na vašom osobnom zvážení, či si zvolíte klasickú cestu, alebo sa pustíte do stavby energeticky pasívneho domu, ktorý ušetrí plytvanie s energiami a zároveň vám v budúcnosti prinesie výrazne nižšie prevádzkové náklady.

Foto: homedsgn.com
Ďaľšie články: Nízkoenergetické domy

Aký je to pasívny dom?
Ohodnoťte článok

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.